Když na každý krok tam uděláme dva zpátky, není lepší chodit pozadu?

Óda na Andrewa Lloyda Webbera

31. května 2013 v 16:37 |  Tudy odtéká sir Webber
Kdo mě zná, ten už si jistě všiml mé poslední nejnovější, tohle úterý dvouměsíční úchylky. A to doufám, že se jí ještě dlouho nezbavím. Protože Webber je Webber. To je prostě génius na... no nevím na kolikátou, ale určitě v tom bude figurovat Dvacetosmička. Však víme. Mám nejisté podezření, že někteří už ze mě lezou po stopě. No, mají smůlu. Takže teď už stačí, aby to věděl i zbytek světa. Protože Webber za to stojí (a všem, kdo si to nemyslí doporučuju nečíst celý článek).


Tak to trochu rozeberu...
A začnu od Evity. Pro začátek musím říst, že Webber se nazapře. Prostě dokonalost dokonalosti dokonalé (a to to nejlepší teprve přijde). A hozně se mi líbí hlas Madonny a Banderase. I když nemám hudební sluch. No co. A vůbec. A to jak Evita zpívá: I'm Argentina... And alwasys will be. Nebo Waltz for Eva and Che. Prostě Webber. A česky to zpívá Bárta! Úplný Vánoce.

A dál:
Jesus Christ Superstar... můj první Webber. A jak už jsem jednou komentářovitě zmiňovala, byla to láska na první poslech. Juaů... Česky umím snad všechny texty, ale část taky anglicky, to se to pak pěkně plete :-). Don't say that I'm damn for all time! Tady je vidět, že mužský hlasy mají mnohem lepší hudbu-texty. Co se dá dělat, zpívat to můžu i tak. A dokonce jsem to viděla. V divadle v Praze. A mám hroznou chuť jít znovu (a možná i pujdu).

A tím se (vzhledem k tomu, že Kočky jsem ještě neviděla, i když i to plánuju) nevyhnutelně dostáváme k onomu mistovskému dílu...
Fantom Opery! Právě ten dne 28. března nastartoval mou milovanou obsesi. Dva týdny jsem se na to (film z roku 2004) dívala každý druhý den. Pravidelně. Dva týdny! To se mnou ještě žádnej jinej film/muzikál/jiné dílo neprovedl/o. I když jsem Jesus Christ Superstar znala už dřív, teprve Fantomem to opravdu začalo. Vždyť to je... však všichni víme co.
Krásně je to vidět třeba na Think of Me, to je přesně ten typ písničky, který já většinou přeskakuju. Zpívá to sopranistka, jedna, jestli zpívá hezky já se svým hudebním sluchem nerozeznám, děj se tam taky neděje... a stejně když to poslouchám, tak si říkám jenom: JEŠTĚ! Protože to je prostě dokonalost sama. A to ještě nejsme u těch nejlepších. Nebo Notes, já si nemůžu pomoct, ale hrozně se mi líbí, jak tam Raoul zpívá: Of course not! Nebo All I Ask of You. To je nepochybně jedna z nejzamilovanějších písniček na světě. Nebo Masquerade, písnička tak úžasná, že se člověku (nebo aspoň mně) chce křičet. Nebo Point of No Return, jedna z těch, které by člověk mohl poslouchat pořád. Nebo Music of the Night, to je kapitola sama o sobě. Nepopsatelná. Nepopsatelně atantelná. Webber mě donutil po pěti letech oprášit klavír, a to už je co říct! A vůbec. A to, jak na konci zpívají Fantom, Raoul a Christine zároveň. For either way you choose you cannot win/he has to win! Žjův! A nebo to, že Music of the Night a All I Ask of You končí na ty samé tóny, to člověku úplně trhá srdce, když tam vidí nejmenovaného Erika stát samotného. Jen tak na okraj, já si nemyslím, že bych byla vyloženě fantomistka nebo raoulistka, mně je pokaždé líto toho, kdo zůstane sám. Jéžiš, mě to tak hrozně bavilo překládat. A taky mám k Webberovi správcovská práva. A vůbec. A Fantom Opery at Royal Albert Hall mě dokonce donutil stáhnout si ty písničky znova, i když už jsem měla tu 2004 filmovou verzi. A vůbec, tam se mi líbí i Wishing You Were Somehow Here Again. A neví někdo, kde by se to dalo stáhnout (myslím ten divadelní záznam, pokud možno v jednom kuse, ne jako torrent a taky bez virů)?
A Love Never Dies. Webber je Webber. Třeba Till I Hear You Sing mě dokonce jednou napadlo zpívat před třídou (díkybohu jsem od toho zase upustila, se mými hlasovými dispozicemi by to asi dopadlo bídně, a to si ta písnička nezaslouží). Nebo Devil Take the Hindmost, do té se člověk zamiluje na první poslech (ale když se to tak vezme, tak do těch ostatních taky)...

No prostě Webber je autor natolik atantelný, že se dá popsat jenom foneticky nepřepsatelnými citoslovci. Však víme. A vůbec.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tee Tee | Web | 2. června 2013 v 17:49 | Reagovat

Chi :-D úplně si u toho představuju tvůj hlas, jak o tom nadšeně povídáš.

2 Zuzana Samiecová Zuzana Samiecová | Web | 2. června 2013 v 18:53 | Reagovat

Ó! Ó! Ó! Ó! Ó!
Sir Webber je zkrátka famózní!
AIAOY je nádherná píseň, jedna z nejkouzelnějších! A hlavně když je zpívána Ginou Beck a Willem Barattem/Simonem Baileym, nebo Sierrou Boggess a Hadleym Fraserem!
A u final lair zbožňuji Raoula: "Christine please forgive me, please forgive me! I did it all for you and all for nothing!" a pak taky: "Christine say NO! Dont throw your life away for my sake!" (Záleží ale na tom jak to který Raoul zazpívá - osobně jsem se však nesetkala s Raoulem který by to odflákl, spíš to jen ve zpěvu Christiny a Erika zaniká - U Willa Baratta, Kyla Barisiche a Patricka Wilsona to však vyniká - oujé! :D )
I am Raoulist and I love Raoul!!! :D
Ale MOTN je taky přenádherná písnička, taková jemná, něžná - tak trochu prosící o to, aby se Christina nebála a podlehla.
A co teprve WYVSHA! Poté, co jsem ji zahlídla se Sierrou!!! A Think of me též!
VŠECHNY jsou skvělé!

JCHS je parádní muzikál - moc se mi líbí rocková verze z roku 1997 (tuším), Jidáš je prostě dokonalý - a Ježíš taky! A díky Bártovi (juhůůůůů - Bárta je Jidáš! A on i tak trochu jidášovsky vypadá, nemyslíš? A pěvecky je fenomenální) jsem si oblíbila Jidášovu smrt. "Kéž jen Kristus mě slyší proč mám všemi viněn jen být za jeho skon? Kéééž jen Kristus mě slyší vždyť já pouze jednal tak jak si přál on!" A taky se mi líbí jeho: "Na rukou cítím tu nevinnou, nevinnou, nevinnou KREV!"
Ójé!
Evita... Tu jsem neviděla, ale chystám se na ni...
A to víš? V Ostravě se v Myronovi hraje Josefův pestrobarevný plášť od Webbera - taková rocková bible. Poslední tři lístky této sezóny na příští sobotu vedle sebe... A mamka mi je dala, dala, dala, DALA!!!! Jupííí! Uvidím naživo Webberův muzikál! Oujéééé!!!!!!!!! :-D  :-D  :-D  :-D

3 Zuzana Samiecová Zuzana Samiecová | Web | 2. června 2013 v 18:54 | Reagovat

Ójé... Nojo, když se řekne Webber, musí se prát eseje... :-D

4 Venduleee Venduleee | Web | 2. června 2013 v 19:05 | Reagovat

:))

[1]: Jo, já taky.

5 Anička Anička | Web | 3. června 2013 v 17:15 | Reagovat

[1]: Ha, a já ani nevím, jestli je to dobře nebo špatně :)

[2]: [3]:Chápu, souhlasím, schvaluji,... :)

6 Troll na 6 Troll na 6 | 3. června 2013 v 20:37 | Reagovat

Já jsem tuze nevzdělaná, já znám jen http://tabs.ultimate-guitar.com/a/andrew_lloyd_webber/phantom_of_the_opera_ver3_crd.htm
Su barbar a češtin level 100, vím to :D

7 Anička Anička | Web | 3. června 2013 v 21:49 | Reagovat

[6]: No, i to je začátek, ale vřele doporučuji dostudovat :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama